A hűtlenség, vagyis az, hogy valaki tudatosan vagy kevésbé tudatosan a hűtlenség mellett dönt, soha nem a kapcsolat tükre, hanem a félrelépő fél személyiségének a tükre. Az önértékelés, a konfrontációs készség és a megoldási módozatok szintjének tükre. Persze, hogy rosszul érzem magam a kapcsolatomban, hiányzik valami, amit nem tudok, vagy már régen nem tudok kifejezésre juttatni, de a megcsalás menekülőútvonalain kívül van egyéb megoldás is. Valójában nem a társunkat, hanem önmagunkat „unjuk”, tehát önmagunkkal van megdolgoznivalónk, és nem is az a másik fél vonz, hanem a bizsergető érzés, hogy vele mások lehetünk, másnak élhetjük meg önmagunkat. A megcsalás instant út, néhány órára megszűnik a rossz közérzet, a lanyhuló önértékelés, mert a másik számára minden új és izgalmas belőlünk, lelkesen és pozitívan tükröz vissza minket, sokkal lelkesebben és energikusabban, mint a társunk, aki az összes arcunkat ismeri már.
A hűtlenségnek több szürkezónája létezik, és a mikromegcsalás, vagy microcheating szoros összefüggésben van a társfüggő magatartással is. Például egy társfüggő személy sok esetben választ maga mellé tudattalanul nárcisztikus tendenciájú partnert, aki szenvedélyesen űzi a microcheatinget, flörtöl, társkereső oldalakra regisztrál, félreérthető kapcsolatot ápol exeivel, vagy a párkapcsolatot érintő problémákat kiviszi a kapcsolatból, azokat ellenkező nemű, barátként definiált személyekkel beszéli ki. Egy társfüggő éveket tölt sokszor terápiában azzal, hogy megfejtse párja viselkedését, de továbbra sem jelöli ki és nem tartja meg énhatárait, sokszor fel sem ismeri azt, így a manipulatív megnyilvánulásokra továbbra is következetlenül reagál, hiszen az egyedüllét réme, a másik elvesztése mindennél riasztóbb. És gyakorlatilag függővé válik attól, hogy megváltoztassa a másikat.
Mit jelent az érzelmi hűtlenség? Mikortól számít megcsalásnak, és vajon vezethet-e a tényleges fizikai megcsaláshoz, mely már komolyan veszélybe sodorhatja a párkapcsolatot? Vajon akkor is aggodalomra van-e ok, ha nem történik szex, csupán érzelmileg kötődik társunk egy másik emberhez, talán a normálisnál erőteljesebben? Az idegennel váltott titkos, lélekápoló üzenetváltások, a felé sugárzott nagyfokú, érthetetlen bizalom, a véget nem érő, megnyugvást hozó lelkizések miatt háttérbe szorulnak az összebújások, a közös programok, az együtt töltött minőségi idő. Az érzelmi hűtlenség érzelmi kötődést jelent, megkapjuk azt az elismerést, csodálatot, figyelmet, amit a meglévő kapcsolatunkban nagy valószínűséggel nem. Valaki odaadással van felénk, és szinte észre sem vesszük, hogyan kapcsolódunk egyre szorosabban. Az érzelmi hűtlenség a megcsalás csúcsa. Nem alakul ki klasszikus szeretői viszony, nincs szex, az érzelmi megcsalás mégis ugyanolyan kínzó, elviselhetetlen fájdalom a magára hagyott, elhanyagolt társ számára. A fizikai megcsalás után borzasztóan nehéz talpra állni egy kapcsolatban, de az érzelmi hűtlenség jeleit sokkal nehezebb észrevenni, mivel azt sem könnyű meghatározni, pontosan hol húzódik a vékony határvonal egy baráti beszélgetés és a flört között. Az érzelmi eltávolodás érzelmi megcsalást eredményez, és máris megnyílik a kapu a fizikai hűtlenség felé. Sajnos ez ilyen egyszerű. Mielőtt végleg lemondanánk a kapcsolatunkról, vizsgáljuk meg a saját érzéseinket, mire lenne szükségünk, és mit csinálnánk másképp, hogy újra közel kerülhessünk egymáshoz, érzelmileg, és így fizikailag is.
Sokan úgy gondolják, hogy az internetes megcsalás nem is igazi hűtlenség, hiszen nincs fizikai kapcsolat, és a virtuális eltévelyedéseik miatt nem kell kilépniük a házasságból vagy a kapcsolatból, hiszen csak unaloműzésként szolgálnak. Pedig ezek az „ártalmatlan viszonyok” ugyanúgy tönkre tehetnek egy kapcsolatot, mert az egyszerű üzengetés hamar komolyabbra fordul, egyre többet akarunk. Van aki csak fejben kirándul, vagy virtuális chatszobákban vetkőzik ki önmagából, és ahogy eltakarítja az előzményeket, újra „hites társsá” változik. A virtuális világban minden hibátlan, a másik ember mindig tökéletes, kedves, empatikus és megértő, hiszen a személyes találkozás mindig elmarad. Habkönnyű és izgalmas elmenekülni kicsit, elbújni egy titokzatos „barátság” árnyékában, ahol minden új, szexi és vonzó belőlünk, ahol nem kerül szóba lakáshitel, munkahelyi gondok, padlóra dobott szennyes, és a gyerekek nyűgjei. Mindez visszafordíthatatlan hatással lehet egy házasságra vagy párkapcsolatra, pontosan ugyanúgy, mint egy titkolt szeretői viszony.
Sóváran lesni, kifelé figyelni, oldalakra regisztrálni, és késő este titokban még elküldeni azt a pirulós üzenetet valaki másnak, az nem ártatlan, és nem flört, mert alapjaiban renget meg egy párkapcsolatot, energiát, figyelmet, libidót lop el belőle. Az állandó flörtölés mögött is önértékelési probléma húzódik meg.